Çocuk ve Psikopatoloji

Yazan: Bahar Dıramalı Teke

Çocuklar yaş ve gelişim dönemlerine göre farklı biçimlerde duygularını dışa vururlar. Kontrol mekanizması ise çok kuvvetli değildir. Ancak sanıldığından çok daha fazla algılar, sezer ve kendi iç dünyalarına göre değerlendirirler. O nedenle verdikleri tepkileri yorumlamak oldukça önemlidir.

Boşanma

Yazan: Bahar Dıramalı Teke

Boşanma kâğıt üzerinde karı-koca arasındaki bir vedalaşma gibi görünse de pratikte çocukların da içinde olduğu bir vedalaşma olmaktadır. Boşanma hayatın akışı içerisinde karşılaşılabilecek bir yaşam olayı iken, yetişkinlerin sürece yüklediği anlama göre çocuklar tarafından farklı algılanmaktadır.

Bağlanma

Yazan: Bahar Dıramalı Teke

Bağlanma bebeğin ilk iki yılında bakım veren ile kurduğu sağlıklı ilişkidir. Ait olduğunu, değerli olduğunu hissettiği, yakınlık sayesinde güvende olduğunu farkettiği ve ayrılık ile de baş edebildiği beceriler bütünü diyebiliriz.

Takıntılar

Yazan: Bahar Dıramalı Teke

Takıntılar çocukların okul ve sosyal ilişki dünyalarını olumsuz etkilemektedir. Artan şekilde devam eden uğraşları çevreleri tarafından fark edilen ve eleştirilen pek çok çocuk depresif özellikler ifade etmektedir. Ön plana çıkan bu durum takıntıların daha da geri planda kalmasına ve ilerlemesine neden olabilmektedir.